Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023

Data rozpoczęcia: 27 maja, godz. 13
Data zakończenia: 28 maja

Opis wydarzenia:

Złotowski Piknik Historyczny 1663-2023
„do lepszy condicij miasteczko Złotowo – Złotów 370 lat temu”

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 Muzeum Ziemi Złotowskiej zorganizuje w Złotowie imprezę o charakterze historycznym – Złotowski Piknik Historyczny 2023. Złotowski Piknik Historyczny będzie naturalną kontynuacją wydarzenia, które miało miejsce 27-29 maja 2022 roku – Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego. Turniej był także sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Złotowa 2022.
Wydarzenie pod nazwą Złotowski Piknik Historyczny 2023 potrwa dwa dni z główną lokalizacją na Półwyspie Rybackim, oraz z wykorzystaniem obiektów należących do miasta i Muzeum Ziemi Złotowskiej. W jego programie jest także utworzenie kolejnego muralu na jednym z budynków Złotowie. Mural będzie nawiązywał tematycznie do historii miasta.

Kanwą wydarzenia będą ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (370 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze. A. K. Grudziński, budując piękną farę nadał ówczesnym rzemieślnikom złotowskim nowe, korzystne prawa i przywileje, w tym między innymi prawo do warzenia piwa i palenia wódki, a w 1672 roku przywilej dla szewców. Złotów na mocy przywileju z 1665 roku otrzymał dodatkowo ziemię uprawną. Kupcy uzyskali prawo handlu zbożem, a burmistrz kawał pola bez świadczeń podatkowych, a także jezioro Burmistrzowskie, dotychczas Bilsk nazywane. Dokumenty, które znacznie ułatwiały życie XVII wiecznych złotowian podpisał Andrzej Karol z Grudny Grudziński, wojewoda poznański, pułkownik Jego Królewskiej Mości, starosta średzki na Złotowie, Krajence, Łobżenicy, Swarzędzu, Wieleniu, Kórniku, Falmierowie, Radawnicy, Potulicach pan i dziedzic!

Złotowski Piknik Historyczny to wydarzenie, które kierujemy w stronę mieszkańców Złotowa i okolic, pasjonatów historii, miłośników dawnych rzemiosł, sympatyków koni, pasjonatów jeździectwa i dawnej muzyki. To impreza, która będzie niezwykle przyjazna dla rodzin z dziećmi. Piknik jest oparty na kanwie wydarzeń sprzed 360 lat, gdy ówczesny władca Złotowa Andrzej K. Grudziński obdarzył swych poddanych, w tym członków cechów, szerokimi przywilejami.

Organizacja Pikniku Historycznego to jednocześnie świetna promocja miasta i regionu, zachęta dla turystów do odwiedzenia Złotowa i całego powiatu. To będzie wyśmienita okazja, by zwiększyć zainteresowanie historią Ziemi Złotowskiej, zaszczepić pasjonackiego bakcyla, poszerzyć wiedzę lokalnej społeczności o wydarzeniach sprzed setek lat.

Wydarzenie odbędzie się 27-28 maja 2023, w sobotę i niedzielę. Główną atrakcją obu dni będzie występ członków Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którzy zaprezentują pokaz musztry oraz turniej husarski z komentarzem i opowieścią o historii husarii. W pokazie husarskim wystąpią egzercerunki (ćwiczenia), musztra plus pokaz władania bronią husarską – kopie, szable, rohatyna.

Będzie można zwiedzić obozowisko husarskie wyposażone w namioty, z możliwością oglądania wyposażenia – zbroi, broni itp. Jak zwykle niezwykle ciekawe będą pokazy członków rycerskiej grupy Arkon. Obok husarzy swoje stoiska prezentować będą członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, która odtwarza okres Wczesnego Średniowiecza. Nowością będzie duże stoisko z zabawkami rycerskimi z różnych okresów dziejów Polski. Podobnie stoisko mincerza, gdzie będą wybijane monety z czasów najdawniejszych. Kolejną atrakcją będzie stoisko kowala wykuwającego podkówki szczęścia. Gości pikniku zaprosimy także do stoiska PPHU Krajna z wyrobami garncarskimi, gdzie będzie można zapoznać się z glinianymi naczyniami użytkowymi, dekoracjami domu i ogrodu oraz innymi ceramicznymi wyrobami i rękodziełem. Pani Katarzyna Mikszto wyposaży stoisko z wyrobami z wosku, a popularny Pilot z Oficyny Rymarsko-Kaletniczej z Krajenki będzie obsługiwał stoisko z wyrobami ze skóry. Ofertę historyczną uzupełni oferta gastronomiczna, w tym stoisko restauracji Pirzok z daniami regionalnymi, stoisko Gminnej Spółdzielni Rolnik ze Złotowa z własnymi wyrobami i napojami, świetnie wyposażony foodtruck Franciszka Tomke z Zakrzewa. Zapewne oblegane będą stoiska Serków z Ługów, Zagrody Zielona Broda z serami kozimi i Cydrowin z Jastrowia z regionalnym winem. W ofercie muzycznej w sobotę z mini recitalem wystąpi Orkiestra Dęta OSP Złotów, z kolei w niedzielę zaprosimy na koncert zespołu KliMagJA, sceną muzyczną będzie zawiadywał znany muzyk – Dawid Krzyk.

W sobotę nastąpi odsłonięcie efektownego muralu na budynku przy ul. Półwiejskiej 1 w Złotowie – z wizerunkiem młodej kobiety, z symbolami regionu i napisem: Złotów – serce historycznej Krajny.

Atrakcji i emocji zapewne nie zabraknie! Zapraszamy!!!

Honorowy Patronat nad Złotowskim Piknikiem Historycznym objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego! Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Złotowa 2023.

Skip to content