Wykład „Zabytkowy park pałacowy w Złotowie” Mariusz Szczepański

Data rozpoczęcia: 11-05-2023 17:00
Data zakończenia: 11-05-2023 19:00

Opis wydarzenia:

[wydarzenie towarzyszące wystawie Mistrzowskie jak rzadko które … Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce]

Park mieszący się przy ul. Jastrowskiej 14 w Złotowie to jedyny park w mieście wpisany do rejestru zabytków. Stojący obok niego pałac z XVIII wieku niewątpliwie uatrakcyjnia to miejsce. Przekonamy się jak pałac zmienił się na przestrzeni lat – pokazane zostaną stare zdjęcia oraz historia powstania pałacu.

W wykładzie przedstawiona zostanie także sytuacja zabytkowych parków w Polsce – czy jest ich coraz więcej? Czy wręcz przeciwnie. Jaką powierzchnie zajmują te zabytkowe obiekty w Polsce? Dowiemy się ile jest parków zabytkowych w kraju, ile w województwie wielkopolskim, ile w powiecie złotowskim i gminie Złotów. Przedstawiona zostanie dotychczasowa literatura oraz ewidencja dotycząca zabytkowego parku w Złotowie. Porównamy zabytkowy park w Złotowie na tle innych obiektów znajdujących się w powiecie. Opisana zostanie także dendroflora (rośliny drzewiaste czyli: drzewa, krzewy, krzewinki oraz pnącza) parku oraz wymienione ciekawe okazy, które wyróżniają się na tle innych parków. Po wykładzie odbędzie się krótki spacer po parku.

Mariusz Szczepański jest absolwentem studiów I i II stopnia Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W czasie studiów angażował się w działalność koła naukowego leśników w sekcji entomologicznej. Jako student publikował artykuły dotyczące tematyki leśnej, gatunków inwazyjnych, gatunków chronionych i zdjęcia do czasopisma popularnonaukowego „Przyroda Polska”. W 2013 roku wystąpił z posterem przedstawiającym wyniki jego pracy inżynierskiej na III Kopernikańskim Sympozjum Młodych Naukowców w Toruniu. Po studiach rozpoczął staż w Lasach Państwowych a później rozpoczął pracę jako edukator przyrodniczy w parku krajobrazowym, gdzie prowadził lekcje, wycieczki i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Od 2018 roku publikuje regularnie artykuły naukowe. Jego zainteresowania to dendroflora zabytkowych parków, pomniki przyrody, rośliny naczyniowe cennych obiektów przyrodniczych, ekologia, ochrona przyrody, gatunki chronione i inwazyjne. Od 1 kwietnia 2022 roku jest pracownikiem Muzeum Ziemi Złotowskiej.

 

 

 

 

 

Skip to content