Wielki Dzień Pszczół

Data rozpoczęcia: 6 sierpnia, godz. 13
Data zakończenia: 6 sierpnia, godz. 17

Opis wydarzenia:

Już po raz trzeci w sierpniu Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Zagrody Krajeńskiej w Złotowie na wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół! W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, atrakcji nie zabraknie – będzie smacznie, twórczo i edukacyjnie.

  • godz. 13:00-17:00

– ul pokazowy
Naszym niedzielnym gościem będzie Arkadiusz Michalski z ulem pokazowym z Ekoalm. Ekoalm to działalność oparta na prowadzeniu szkoleń edukacyjnych z zakresu pszczelarstwa i ekologii oraz dystrybucji naturalnych produktów pszczelich pochodzących z własnych pasiek.

– spotkania z pszczelarzami
Poza przedstawicielami Koła Pszczelarzy w Złotowie będzie w Zagrodzie Koło Pszczelarzy z Łobżenicy, które powstało w 1937 roku. Obecnie zrzesza 25 pszczelarzy, którzy posiadają ponad 720 rodzin pszczelich. Duża ilość łąk i lasów oraz typowo rolniczy charakter Krajny sprawiają, iż są tu wprost wymarzone warunki do rozwoju pszczelarstwa.

– sprzedaż miodu i świeczek woskowych
Miód jest jednym produktem, który się nie psuje – nadawał się do spożycia nawet po tysiącu latach „lekceważenia” w egipskich piramidach. To także naturalny środek konserwujący żywność i dodający jej smaku oraz aromatu. Ale to też środek pielęgnujący ciało, urodę, o czym kobiety wiedzą nie od dziś. Świece woskowe odświeżają i jonizują powietrze. Płonąca świeca jest nie tylko źródłem światła, ale także produktem o cennych właściwościach leczniczych.

– warsztaty dla dzieci z pszczółką Mają
Zajęcia dla dzieci z Mają w Zagrodzie będą zarówno dla młodszych i starszych gości. Dzieci będą mogły wykonać prace manualne pod opieką muzealniczki Kasi. A rodziny i dorośli wraz z Marią Jaszczyk będą próbować tworzyć własną świeczkę. Świece z wosku pszczelego można wykonać na trzy sposoby: metodą zwijania, wyciągania lub wylewania.

– miodowe smaki
Kto miód pije, ten długo żyje – dlatego obiecujemy, że podczas Wielkiego Dnia Pszczół będzie można skosztować słodkich wafli z miodem i miodowej lemoniady! O pyszne smaki zadbają Panie z KGW Śmiardowo Krajeńskie.

– ścianka fotograficzna
Ludowa legenda mówi, że gdy Pan bóg stworzył pierwszą pszczołę, uśmiechnął się, patrząc na swe brzęczące dzieło. I od tego czasu uśmiech na zawsze ma już towarzyszyć tym pracowitym stworzonkom i być składnikiem tworzonego przez nich miodu. Dlatego uczestnicy wydarzenia będą mogli wcielić się w rolę uśmiechniętej pszczoły za pomocą ścianek fotograficznych.

– materiały edukacyjne
Pszczoły pojawiły się na Ziemi jeszcze przed człowiekiem. Ludzkość natomiast niemal od początku korzysta z dobrodziejstwa tych pracowitych owadów. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Dzięki materiałom przygotowanym w przestrzeni zagrody będzie można dowiedzieć się ile trwa i jak wygląda życie tych pożytecznych owadów i dlaczego są dla nas tak ważne.

– obserwacje przyrody
Czy wiesz ile gatunków roślin znajduje się na terenie naszej Zagrody? Czy wiesz jakie owady odwiedzają nasze kwiaty? Zabawmy się w obserwatorów przyrody podczas promocji „Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską” – wyzwania-łamigłówki polegającego na poznaniu roślin znajdujących się na terenie skansenu.

  • godz. 14:00-16:00 – Budowanie domków dla owadów

Warsztaty rozpoczną się wykładem na temat owadów, które mogą zamieszkać w takim domku, ale przede wszystkim jaki mają wpływ na środowisko. Podczas warsztatów każdy z uczestników zbuduje własny domek dla owadów z takich materiałów jak: naturalne szyszki, słoma, bambusowe gałązki, trociny, korki i inne rzeczy z recyklingu.

  • godz. 16:oo – spektakl „Jeżyk i jego przyjaciele z miodowego gaju”

Na zakończenie słodkiego wydarzenia w Zagrodzie Krajeńskiej odbędzie się przedstawienie w wykonaniu grupy Małe Formy Teatralne Widowisko.

Skip to content