Wykład pt. „Wielkanoc na wsi, tradycja uświęcona”

Data rozpoczęcia: 23-03-2023 17:00
Data zakończenia: 23-03-2023 19:00

Opis wydarzenia:

Wykład pt. „Wielkanoc na wsi, tradycja uświęcona” wygłosi Anna Sergott – 23 marca 2023 roku o godzinie 17:00 w złotowskim Spichlerzu (I piętro) przy ul. Spichrzowej 9.

Triduum Paschalne jest najważniejszym momentem w roku liturgicznym chrześcijan. Polska tradycja ludowa narosła wokół rdzenia wiary czyni nasze obchody Wielkiej Nocy unikalnymi i godnymi poznania. Fascynujące jest to, jak harmonijnie w tym wiosennym święcie splotły się w nierozerwalną całość pamiątki dawnej – przedchrześcijańskiej obrzędowości związanej z kultem płodności, wiosny i odradzającego się życia – z oficjalną nauką Kościoła. Do świętowania przygotowywano się bardzo długo. Już koniec karnawału i towarzyszące mu obrzędy takie jak: wywożenie żeńcowej, podkoziołek czy tańce na wysoki len były zapowiedzią rytualnego starcia między zimą i zamieraniem, a nadchodzącą wiosną i zaklinaniem nowego życia i urodzaju. Wielki Post to czas przejścia, wyczekiwania na wielkie wydarzenia. Okres ten sprzyjał duchowej refleksji i umartwianiu. Miał oczyścić i przygotować dusze wiernych do godnego przeżywania najważniejszej z tajemnic wiary. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, a w końcu Niedziela Wielkanocna – to właściwy czas świętowania. Któż z nas nie zna z własnego, rodzinnego domu święconego, pisanek, pieczenia bab, śmigusa-dyngusa? Te elementy obchodów Wielkiej Nocy wydają się tak oczywiste, iż mało kto zastanawia się, jakie niosą ze sobą tajemnice i ukryte treści. W każdym z regionów obrzędowość ludowa wygląda nieco odmiennie, dlatego warto poświęcić kilka chwil, by poznać bliżej Wielkanoc w wydaniu krajeńskim.

Anna Sergott – historyk sztuki, od 17 lat pracownik Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, gdzie zajmuje się między innymi edukacją muzealną i ochroną zabytków. Kurator wystaw o różnorodnej tematyce. Pasjonuje się historią, sztuką i etnografią. Prowadzi cykle wykładów z różnych dziedzin w muzeach i bibliotekach całego regionu. Autorka „Legend Krajny Nakielskiej”, artykułów popularyzujących dzieje, tradycję i zabytki regionu. Laureatka dwóch edycji Konkursu Literackiego Pegaz na Krajnie i Pałukach, Wyróżniona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2014 w kategorii Kultura. W ramach hobby zajmuje się rękodziełem: wycinankarstwem i wykonywaniem tradycyjnych dekoracji z krepy.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Ziemi Złotowskiej.

 

 

Skip to content