Jezioro Sławianowskie

Jezioro Sławianowskie należy do największych jezior na Pojezierzu Krajeńskim. Jego powierzchnia wynosi 277 hektarów, długość 7625 metrów, a maksymalna głębokość 15 metrów. Jezioro ma charakterystyczny kształt krzyża, stąd w niektórych źródłach nazywane było jeziorem Mieczowym bądź Krzyżowym.

Jezioro położone jest na terenie dwóch gmin: Łobżenica i Złotów. W latach 1920-1939 przez akwen przebiegała granica polsko-niemiecka. Zbiornik zasila rzeka Kocunia, która jest dopływem Głomi.

Brzegi jeziora są w większości płaskie, porośnięte wąskim pasem drzew liściastych z przewagą olchy. W trzcinowiskach obserwuje się bąki, trzciniaki, błotniaki stawowe, licznie gniazdują tu gęsi gęgawy, krzyżówki, łyski, perkozy dwuczubne. Często widuje się tu bobry, wydry i kormorany. Pod względem rybackim jezioro zaliczane jest do typu leszczowego, występują tu między innymi takie gatunki ryb jak płocie, okonie, węgorze, szczupaki. Niegdyś łowiono tu także sielawy.

Wokół jeziora rozrzucone są takie miejscowości jak Sławianowo, Buntowo i Bługowo po stronie gminy Złotów oraz Wiktorówko, Kunowo i Walentynowo w gminie Łobżenica. Drogi gruntowe i asfaltowe wokół jeziora tworzą pętlę, która jest idealną propozycją na wycieczkę rowerową. Trasa prowadzi polną drogą przez Walentynowo i Sławianówko do Sławianowa, gdzie znajduje się plaża, ośrodek wypoczynkowy oraz szachulcowy kościół. Dalej, za Buntowem, należy skręcić w lewo, na zbudowany w 1979 roku żelbetonowy most. Rozciąga się stąd piękny widok na jezioro Sławianowskie. W Bługowie znajduje się neoromański kościół pw. św. Jakuba Apostoła, do którego warto zajrzeć ze względu na osiemnastowieczne ołtarze i chrzcielnicę. Trasa wiedzie dalej do wsi Kunowo w gminie Łobżenica, a stamtąd do Wiktorówka.

Położenie Jezioro Sławianowskie
Skip to content